Class Schedule

LSTFI FALL 2019 SCHEDULE

Registration Policy
By Appointment Only!

Once you have selected your schedule for a given session, you are permitted to make 2 schedule changes. ONE schedule change prior to the start date of the session. The SECOND must be made after the start of the session by September 23, 2019 by 3:30pm.

Monday Adult Program Classes 12-Week (9/16/2019 - 12/13/2019)

DAY TIME CLASS TEACHER
Monday 9:00AM – 1:00PM Method Acting Susan Grace Cohen
Monday 9:00AM – 1:00PM Method Acting Geoffrey Horne
Monday 9:00AM – 1:00PM Acting for Film & TV Ignacio Borderes
Monday 11:00AM – 1:00PM Tai Chi Ron Navarre
Monday 1:30PM – 5:30PM American Cinema  Bill Hopkins
Monday 1:30PM – 5:30PM Method Acting Kelsey Torstveit
Monday 4:00PM – 6:00PM Vocal Production Bruce Baumer
Monday 4:00PM – 6:00PM Stage Combat 2 Allen Suddeth
Monday 6:00PM – 8:00PM Singing Bruce Baumer
Monday 6:00PM – 8:00PM Movement Michael Ryan
Monday 6:00PM – 8:00PM Stage Combat Allen Suddeth
Monday 6:00PM – 8:00PM Shakespeare at the Globe  Ted Zurkowski
Monday 6:00PM – 10:00PM Method Acting Claire Alexander
Monday 6:00PM – 10:00PM Method Acting Mauricio Bustamante
Monday 6:00PM – 10:00PM Advanced Acting on Camera  Bill Hopkins
History class (Book purchase required for Shakespeare at the Globe.)
Pre-requisite: 2 previous terms

Tuesday Adult Program Classes 12-Week (9/16/2019 - 12/13/2019)

DAY TIME CLASS TEACHER
Tuesday 9:00AM – 11:00AM Monologue Lorca Peress
Tuesday 9:00AM – 1:00PM Method Acting Jacqueline Jacobus
Tuesday 9:00AM – 1:00PM Method Acting Debra Wiley
Tuesday 9:30AM – 11:00AM Ballet Madeline Jaye
Tuesday 11:00AM – 1:00PM Movement Madeline Jaye
Tuesday 11:00AM – 1:00PM Audition Lorca Peress
Tuesday 11:00AM – 1:00PM Film Analysis  Marcel Simoneau
Tuesday 1:30PM – 3:30PM Tap Jeffery Ferguson
Tuesday 1:30PM – 5:30PM Acting for Film & TV Tim Crouse
Tuesday 1:30PM – 5:30PM Method Acting  George Loros
Tuesday 1:30PM – 5:30PM Method Acting Marcel Simoneau
Tuesday 3:30PM – 5:30PM Dance I Jeffery Ferguson
Tuesday 4:00PM – 6:00PM Advanced Dramatic Writing  Larry Alton
Tuesday 6:00PM – 10:00PM Method Acting Lola Cohen
Tuesday 6:00PM – 10:00PM Method Acting Suzanne DiDonna
Tuesday 6:00PM – 10:00PM Method Acting  Robert Ellermann
Tuesday 6:00PM – 10:00PM Conservatory Performance  Mike Keller
Tuesday 6:00PM – 10:00PM Scene Study Michael Ryan
History class
Pre-requisite: 2 previous terms
Must have completed at least a semester of a writing class at Strasberg.
Two part class. Held on Tuesdays and Thursdays.   First class begins on Tuesday, 9/17.
Mandatory class for those in their final term of the Two Year Conservatory Program.

Wednesday Adult Program Classes 12-Week (9/16/2019 - 12/13/2019)

DAY TIME CLASS TEACHER
Wednesday 9:00AM – 1:00PM Method Acting Bill Balzac
Wednesday 11:00AM – 1:00PM Audition Tim Crouse
Wednesday 11:00AM – 1:00PM Singing Jan Douglas
Wednesday 11:00AM – 1:00PM Monologue Lorca Peress
Wednesday 1:30PM – 3:30PM Intermediate Jazz Jeffery Ferguson
Wednesday 1:30PM – 3:30PM Tai Chi Ron Navarre
Wednesday 1:30PM – 3:30PM Acting Chekhov  Ted Zurkowski
Wednesday 1:30PM – 5:30PM Method Acting Lola Cohen
Wednesday 3:30PM – 5:30PM Movement Michael Ryan
Wednesday 3:30PM – 5:30PM Acting Shepard  Ted Zurkowski
Wednesday 4:00PM – 6:00PM Screenwriting Larry Alton
Wednesday 6:00PM – 8:00PM Audition Tim Crouse
Wednesday 6:00PM – 8:00PM Physical Technique Michael Ryan
Wednesday 6:00PM – 10:00PM Method Acting Suzanne DiDonna
Wednesday 6:00PM – 10:00PM Method Acting  Robert Ellermann
Wednesday 6:00PM – 10:00PM Method Acting Marcel Simoneau
Wednesday 8:00PM – 10:00PM Life of the Character Claire Alexander
History class (Book purchase required.)
Pre-requisite: 2 previous terms

Thursday Adult Program Classes 12-Week (9/16/2019 - 12/13/2019)

DAY TIME CLASS TEACHER
Thursday 9:00AM – 1:00PM Method Acting Susan Grace Cohen
Thursday 9:00AM – 1:00PM Method Acting Tim Crouse
Thursday 9:00AM – 1:00PM Musical Theatre  Ferguson / Douglas
Thursday 9:30AM – 11:00AM Ballet  Madeline Jaye
Thursday 11:00AM – 1:00PM Improvisation Patrick Noth
Thursday 11:00AM – 1:00PM Speech Sarah Rayani
Thursday 11:00AM – 1:00PM Speech John Van Wyden
Thursday 1:30PM – 3:30PM Building a Character Lola Cohen
Thursday 1:30PM – 3:30PM Singing Jan Douglas
Thursday 1:30PM – 3:30PM Improvisation Patrick Noth
Thursday 1:30PM – 3:30PM Dialects John Van Wyden
Thursday 1:30PM – 3:30PM Sensory / Scene Study Frederick Waggoner
Thursday 1:30PM – 5:30PM Method Acting  Robert Ellermann
Thursday 1:30PM – 5:30PM Acting on Camera Bill Hopkins
Thursday 1:30PM – 5:30PM Method Acting  George Loros
Thursday 3:30PM – 5:30PM Vocal Production Bruce Baumer
Thursday 3:30PM – 5:30PM Theatre History  Matthew Gregory
Thursday 3:30PM – 5:30PM Hip Hop Janine Micheletti
Thursday 6:00PM – 8:00PM Singing Bruce Baumer
Thursday 6:00PM – 8:00PM Theatre History Matthew Gregory
Thursday 6:00PM – 10:00PM Method Acting Mauricio Bustamante
Thursday 6:00PM – 10:00PM Acting on Camera Bill Hopkins
Thursday 6:00PM – 10:00PM Lee Strasberg Method Directing Geoffrey Horne
Thursday 8:00PM – 10:00PM Business of Acting Ignacio Borderes
Mandatory class for Conservatory students to take at least once during a semester
History class (Book purchase required for Theatre History.)
Pre-requisite: 2 previous terms
Audition required
Two part class. Held on Tuesdays and Thursdays.   First class begins on Tuesday, 9/17.

Friday Adult Program Classes 12-Week (9/16/2019 - 12/13/2019)

DAY TIME CLASS TEACHER
Friday 9:00AM – 11:00AM Speech Alba Quezada
Friday 9:00AM – 1:00PM Method Acting Geoffrey Horne
Friday 1:30PM – 3:30PM Script Analysis Lorca Peress
Friday 1:30PM – 5:30PM Method Acting Ted Zurkowski
Friday 4:00PM – 6:00PM Singing Bruce Baumer
Friday 4:00PM – 6:00PM Stretch Jeffery Ferguson
Friday 6:00PM – 10:00PM Acting on Camera Bill Hopkins